RSS feed for Luke

Luke has logged 23 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
26
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
No

No

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Passage to India

A Passage to India

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry