RSS feed for Luke
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Violence Voyager

Violence Voyager

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
01
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Magic Christian

The Magic Christian

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry