Sort by

al has logged 120 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Making Fun: The Story of Funko

Making Fun: The Story of Funko

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Tangled: Before Ever After

Tangled: Before Ever After

2017
×
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
Edit this entry  
07
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Edit this entry  
22
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lava

Lava

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bao

Bao

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
Edit this entry  
08
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
05
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
Edit this entry  
26
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Edit this entry  
15
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Edit this entry