Sort by

lukeiswacky has logged 50 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Divergent

Divergent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Redline

Redline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry