Sort by

luke has logged 202 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whitney Cummings: Can I Touch It?

Whitney Cummings: Can I Touch It?

2019
×
Edit this entry  
26
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Reality

Reality

2014
×
Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
The Sky on Location

The Sky on Location

1983
×
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don 2

Don 2

2011
×
Edit this entry  
06
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Maleficent

Maleficent

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Mister America

Mister America

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Journeys Beyond the Cosmodrome

Journeys Beyond the Cosmodrome

2019
×
Edit this entry  
09
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

2019
×
Edit this entry  
08
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Edit this entry  
06
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
28
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Current War

The Current War

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lupe

Lupe

1966
×
Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Yard Work Is Hard Work

Yard Work Is Hard Work

2008
×
Edit this entry