RSS feed for lukemcd
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pure Country

Pure Country

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
20
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invisible Essence: The Little Prince

Invisible Essence: The Little Prince

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Honeysuckle Rose

Honeysuckle Rose

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Edit this entry