RSS feed for lukemcd

lukemcd has logged 132 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invisible Essence: The Little Prince

Invisible Essence: The Little Prince

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
The Ghost and the Darkness

The Ghost and the Darkness

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★½
Edit this entry  
27
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Honeysuckle Rose

Honeysuckle Rose

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Heartworn Highways Revisited

Heartworn Highways Revisited

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
10
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Song For You: The Austin City Limits Story

A Song For You: The Austin City Limits Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gold

Gold

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry