Sort by

luke has logged 200 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
Edit this entry  
21
A Princess for Christmas

A Princess for Christmas

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Family Thing

A Family Thing

1996
×
Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Christmas in Homestead

Christmas in Homestead

2016
×
½
Read prior review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Nicholas Nickleby

Nicholas Nickleby

2002
×
Edit this entry  
10
Indignation

Indignation

2016
×
★★
Edit this entry  
09
Christmas Cookies

Christmas Cookies

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
A Dream of Christmas

A Dream of Christmas

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Christmas Land

Christmas Land

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Crown for Christmas

Crown for Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Get Smart

Get Smart

2008
×
Edit this entry  
02
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Let It Snow

Let It Snow

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
Edit this entry  
22
The Town

The Town

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
1408

1408

2007
×
★★
Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Edit this entry  
05
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Edit this entry  
02
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
31
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Edit this entry