RSS feed for lukeprentice
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • The Invisible Man

  • The King

  • Joker

  • Anima

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Murder Mystery

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★½

  • Best Friend

  • Maya

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★★

  • Bleach

    ★★★★

  • Thermostat 6

    ★★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Hello, Rain

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Bao

    ★★★★½

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Bright

    ★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Thor: Ragnarok

  • Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

  • Blade Runner 2049

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★½

  • Unicorn Store

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • It

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Death Note

  • Dunkirk

  • Mary and the Witch's Flower

  • Parfum Fraise

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

  • In a Heartbeat

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★★

  • Alien: Covenant

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Baby Driver

  • Scrambled

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★

  • Team Thor: Part 2

  • T2 Trainspotting

  • Get Out

  • Beach Rats

    ★★½

  • God's Own Country

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Moana

  • Planet Earth II

  • Doctor Strange

  • HyperNormalisation

    ★★★★½

  • A Silent Voice

    ★★★★

  • Handsome Devil

    ★★½

  • Maudie

    ★★★

  • Moonlight