• Hustle

    Hustle

    ★★★★

    This is my kind of movie. I love underdog sports films and this is one of the better ones I can remember.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    After seeing Multiverse of Madness and watching this after I would like the MCU to do MoM again, thank you.

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ★★★

    The way this series ended ruined everything that it did before for me. Hearing that it is a limited series as well just makes it even more frustrating for me. Worst series by far.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    I enjoyed this but I have to say that I expected more from this. There are some weird choices made that stop this from being really great and the final act is quite disappointing. Everything before that is actually very very good.

  • Uncharted

    Uncharted

    ★★★½

    I enjoyed this a lot more than I thought I would. Does it have the feel of an Uncharted game? No not really but it still has some fun moments and I would be interested in a sequel.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    Definitely not my favourite PTA movie and some scenes were a little cringy. But, as a whole the movie was enjoyable.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★

    Guillermo del Toro continues to create unique twists on classic genres. The cast are all excellent and the story was great too. Would definitely recommend.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★½

    If people ask me my least favourite genre of film I would usually answer musical but the more of them I see the more I love them. They express themselves in completely different ways to other genres that have a whole way of creating an emotional connection. 

    I haven’t seen the original of this movie the whole way through, yes I know, but this was magic. Rachel Zegler in particular absolutely stole the show and I am appalled at the way…

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    This is everything I have been waiting for. Matt Reeves delivered in every area. Many will compare it to Nolan but they are different styles, which is what makes it so great. Reeves is not trying to outdo Nolan and made a noir Batman movie. Can’t wait to see what happens with future installments.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    My friend and I were talking about this movie yesterday and I couldn’t help but watch it again. Providing the next film/films are good this could be one I rewatch constantly.

  • The Man from Nowhere

    The Man from Nowhere

    ★★★★★

    This was excellent. Did such a good job of building up the backstory before the action started. That little bit of patience really let me connect to the characters and invest in their relationship. I think this is the most important thing when you make a film like this one. It’s not all about the brutality and killing. 

    Loved watching it. Need more films of this quality in this genre to be honest. If you have recommendations then let me know.

  • Mother

    Mother

    ★★★★½

    This guy really knows how to make an excellent movie. I was hooked from the very beginning. Going to make sure I finish his filmography as soon as I can. 

    I loved the performances and the story had everything I would want from this kind of film. I was trying my best to follow and figure out who did it as it went along. 

    The film also asks the question how far will you go to prove your child is…