Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Story of Qiu Ju

The Story of Qiu Ju

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry