Luke Rooney has logged 30 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
08
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
Edit this entry  
09
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry  
06
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry