• Ocean Waves

    Ocean Waves

    ★★★★

    Why can't more movies be this short??

  • Anomalisa

    Anomalisa

    ★★★½

    The mouths creep me out. Also this was a Kickstarter movie?? :0

  • In This Corner of the World

    In This Corner of the World

    ★★★★½

    Hand drawn crowds as far as the eye can see! 😍

  • Hard Boiled

    Hard Boiled

    ★★★½

    Pretty entertaining but I'm not sure if I'm in love with the action sequences. The editing is great, but the scenes can be too chaotic at times.

    Every bullet causes explosions, people are constantly being flung into the air, and somehow our main character is rarely injured.

    Most of the bad guys die seemingly by chance or by walking directly directly into fire. The ones that are difficult to kill seem to be invincible.

  • American Beauty

    American Beauty

    ★★★★★

    Best film I’ve seen since Parasite.

  • Amores Perros

    Amores Perros

    ★★★

    Very sad movie that likes pulling on your heartstrings with dogs and violence against people.

    The sadness rarely feels earned however, as the film will constantly play guitar chords for sad moments. Sometimes it feels back-to-back.


    Quite a few plot holes too: How can a dog heal from a gunshot wound with just a taped on bandage. How is a dog able to survive under an apartment’s floorboards off nothing but rats and chocolate? Also, how can you be followed…

  • Mulan

    Mulan

    ★★★½

    Some bad sound effects. Mushu is more annoying than funny. Too many Americanisms in a movie set in China.

    Overall, very enjoyable and briskly paced.

  • Class Action Park

    Class Action Park

    ★★★

    Enjoyable. Animations were kinda cool.

    Don't like the obligatory sad scenes towards the end.

  • Barton Fink

    Barton Fink

    ★★★

    A knock-off David Lynch movie.

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★½

    The film has some strange cinematography.

    There are many zooms in the film, but they feel out of place. This might’ve been to create a documentary style, but I don’t think it works as well as Children of Men.

    It’s rare that I notice lens choices, but here, I noticed a wide lens consistently on the main character to show his state of mind. I think the result was jarring when intercut with telephoto lenses. A movie that did this well was Seven.

    I didn’t think I’d continue watching after 10 minutes, but the film gets stronger as it goes on. Very sad 😢

  • Bowling for Columbine

    Bowling for Columbine

    ★★★½

    Some of the editing is a little cheesy but the film looks great and sounds even better.

    I applaud Moore for putting himself into situations with people he doesn’t just disagree with, but loathes. It makes for interesting conversations.

    Marilyn Manson is surprisingly eloquent. Seems like a nice guy despite the make up and strange fashion choices.

  • Cure

    Cure

    ★★★★

    Amazing sound design. Even a well-lit room can seem ominous with sound of a washing machine in the background.