2017

Luke Rooney Luke Rooney’s year in review

Luke Rooney’s highest rated films

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • The Darjeeling Limited

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu

    ★★★★

  • Free Fire

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • I Love You, Daddy

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • The Dark Tower

    ★★★

  • The Trust

    ★★★

  • Ghost in the Shell 2: Innocence

    ★★½

  • Suburbicon

    ★½

Films by week

Jan Dec
  • 17 Films watched
  • 1.4 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Your Name.

May 30

Last Film

Phantom Thread

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
10 films
Comedy
5 films
Fantasy
5 films
Sci Fi
4 films
Adventure
4 films
Animation
4 films
Romance
4 films
Action
3 films
Crime
3 films
Mystery
3 films
USA
12 films
UK
5 films
Japan
4 films
Canada
1 film
Hungary
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 36 Added 129

Watchlist

Stars

Crew

Luke Rooney’s most liked review

A Ghost Story

★½

A COMPLETE WASTE OF TIME
The most pretentious piece of garbage from 2017. If the trailer had you excited for this film as it did for me, I’m sorry to say this is a huge disappointment. 

Affleck and Mara are barely given any screen time, and give us barely any…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Your Name.
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Dark Tower
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Thor: Ragnarok
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2017

  • Phantom Thread
  • I Love You, Daddy
  • Thor: Ragnarok
  • Suburbicon
  • Blade Runner 2049
  • The Trust
  • The Darjeeling Limited
  • Only Yesterday
  • Eraserhead
  • Ghostbusters
  • The Dark Tower
  • Jaws
  • A Ghost Story
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Steins;Gate: The Movie − Load Region of Déjà Vu
  • Free Fire
  • Your Name.

Highly rated films Luke Rooney missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Faces Places

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more