2019

Luke Rooney Luke Rooney’s year to date

Luke Rooney’s highest rated films

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Whisper of the Heart

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Unbreakable

    ★★★★½

  • Once

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 44 Films watched
  • 4.4 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

9

Jan 5

Most Watched

Memories of Murder

twice

Last Film

El Camino: A Breaking Bad Movie

Oct 18

Genres, Countries & Languages

Drama
23 films
Thriller
15 films
Crime
12 films
Comedy
10 films
Animation
7 films
Action
7 films
Adventure
6 films
Fantasy
5 films
Documentary
5 films
Family
5 films
USA
32 films
Japan
5 films
UK
5 films
South Korea
3 films
Canada
2 films
Brazil
1 film
Germany
1 film
France
1 film
Mexico
1 film
Ireland
1 film
English
35 films
Spanish
9 films
Japanese
8 films
Italian
5 films
French
5 films
Korean
3 films
Latin
3 films
Chinese
2 films
Russian
2 films
Indonesian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 45

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Luke Rooney’s most liked review

Parasite

★★★★½

this man couldn’t have directed Snow Piecer because that movie sucked!

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Stuber
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Two Dollars

Films watched in 2019

  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Joker
  • Dead Ringers
  • Parasite
  • My Neighbor Totoro
  • Two Dollars
  • The Farewell
  • Inglourious Basterds
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • Off The Tracks
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Clovehitch Killer
  • Memories of Murder
  • Logan
  • Yesterday
  • Whisper of the Heart
  • Stuber
  • Singin' in the Rain
  • City of God
  • Toy Story 4
  • 2001: A Space Odyssey
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Network
  • Grizzly Man
  • Road to Perdition
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Avengers: Endgame
  • Memories of Murder
  • Howl's Moving Castle
  • Slumdog Millionaire
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Lost in La Mancha
  • Roma
  • The Death of
  • Shoplifters
  • Glass
  • Split
  • Unbreakable
  • Once
  • 9

Highly rated films Luke Rooney missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more