Highest rated films

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • Boiling Point

    ★★★★½

  • Silence

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★

  • Sonatine

    ★★★★

  • The Story of Qiu Ju

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 11 Films watched
  • 5.5 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Little Women

Jan 11

Last Film

Sonatine

Feb 18

Genres, Countries & Languages

Drama
10 films
Romance
5 films
Comedy
4 films
Crime
3 films
Action
2 films
Thriller
2 films
History
1 film
Mystery
1 film
Hong Kong
4 films
China
3 films
Japan
3 films
USA
3 films
Taiwan
2 films
Mexico
1 film
English
5 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
Cantonese
3 films
French
2 films
Spanish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 6

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Luke Rooney’s most liked review

Yi Yi

★★★★½

too bad the soundtrack isn’t available anywhere

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Goldman v Silverman
Average weighted rating:

3.4

Most Popular

Little Women
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Story of Qiu Ju
Average weighted rating:

3.6

Films Luke Rooney watched in 2020

  • Sonatine
  • Boiling Point
  • In the Mood for Love
  • Fallen Angels
  • Chungking Express
  • Goldman v Silverman
  • Yi Yi
  • Black Coal, Thin Ice
  • The Story of Qiu Ju
  • Silence
  • Little Women

World Map

Highly rated films Luke Rooney is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • Palm Springs
  • The Father
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more