Luke has logged 381 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Thru the Mirror

Thru the Mirror

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Clock Cleaners

Clock Cleaners

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Cook

The Cook

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizens Band

Citizens Band

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life After Pi

Life After Pi

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Off-Piste

Off-Piste

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
At the Ends of the Earth

At the Ends of the Earth

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch and Judy

Punch and Judy

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Historia Naturae (Suita)

Historia Naturae (Suita)

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
'E'

'E'

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bavel's Book

Bavel's Book

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mermaid

Mermaid

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goodness Newness Oldness Badness

Goodness Newness Oldness Badness

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marilyn Myller

Marilyn Myller

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eagleman Stag

The Eagleman Stag

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Primal

Primal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
Edit this entry  
17
The Wind

The Wind

2018
×
Edit this entry  
16
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Float

Float

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Purl

Purl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bao

Bao

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Presto

Presto

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brother's Keeper

Brother's Keeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★
Edit this entry