Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Unsane

Unsane

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★½
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★½
Edit this entry  
08
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Flatliners

Flatliners

2017
×
Edit this entry  
03
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry