mica has logged 164 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frida

Frida

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Josie

Josie

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Time Freak

Time Freak

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Troy

Troy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thirteenth Tale

The Thirteenth Tale

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry