Sort by

Luke has logged 107 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
½
Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry