Luke has logged 215 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Flame and the Arrow

The Flame and the Arrow

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fighting Seabees

The Fighting Seabees

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Didn't Do It

I Didn't Do It

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Exciting Night

One Exciting Night

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
We'll Meet Again

We'll Meet Again

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rhythm Serenade

Rhythm Serenade

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Brown on Resolution

Brown on Resolution

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Conspiracy of Faith

A Conspiracy of Faith

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Possibilities Are Endless

The Possibilities Are Endless

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Other Side of the Door

The Other Side of the Door

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tooth Fairy

Tooth Fairy

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Old Mother Riley's Jungle Treasure

Old Mother Riley's Jungle Treasure

1951
×
Read the review Edit this entry  
28
Anything to Declare?

Anything to Declare?

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shooter

Shooter

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mind of Mr. Soames

The Mind of Mr. Soames

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Yesterday's Enemy

Yesterday's Enemy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Father Brown

Father Brown

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Darkest Universe

The Darkest Universe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Morgan's Last Love

Mr. Morgan's Last Love

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mackenna's Gold

Mackenna's Gold

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pet

Pet

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Love Lottery

The Love Lottery

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry