RSS feed for Luke

Luke has logged 159 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daybreak

Daybreak

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Young Mr. Pitt

The Young Mr. Pitt

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When the Whales Came

When the Whales Came

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Area 51

Area 51

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unforgiven

The Unforgiven

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Oklahoma Territory

Oklahoma Territory

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Streamline Express

Streamline Express

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sons and Lovers

Sons and Lovers

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Final Test

The Final Test

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Diary of Anne Frank

The Diary of Anne Frank

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Games

The Games

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dakota Lil

Dakota Lil

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
El Paso

El Paso

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guns of Fort Petticoat

The Guns of Fort Petticoat

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Clapper

The Clapper

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Peppermint

Peppermint

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Winchester

Winchester

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock Gnomes

Sherlock Gnomes

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twelve O'Clock High

Twelve O'Clock High

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Along Came Jones

Along Came Jones

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry