Luke has logged 154 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Movie 43

Movie 43

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Big Hand for the Little Lady

A Big Hand for the Little Lady

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deadline - U.S.A.

Deadline - U.S.A.

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Belle of New York

The Belle of New York

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carson City

Carson City

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They Met in the Dark

They Met in the Dark

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Formula

The Formula

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
Can't Stop the Music

Can't Stop the Music

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nude Bomb

The Nude Bomb

1980
×
Read the review Edit this entry  
24
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cruising

Cruising

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Red Army

Red Army

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spanish Fly

Spanish Fly

1976
×
Read the review Edit this entry  
23
Next to No Time

Next to No Time

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Helter Skelter

Helter Skelter

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Flaming Feather

Flaming Feather

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspect

Suspect

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
S Is for Stanley

S Is for Stanley

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Turn the Key Softly

Turn the Key Softly

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
With or Without You

With or Without You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Genova

Genova

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The List of Adrian Messenger

The List of Adrian Messenger

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Scarlet Blade

The Scarlet Blade

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Nurse on Wheels

Nurse on Wheels

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Model for Murder

Model for Murder

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Doghouse

In the Doghouse

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry