Sort by

lulesemc has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
OPAL

OPAL

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nice Girl Like You

A Nice Girl Like You

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strong Woman Do Bong Soon

Strong Woman Do Bong Soon

2017
×
Edit this entry  
25
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Loud House Movie

The Loud House Movie

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Confessions of an Invisible Girl

Confessions of an Invisible Girl

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Matilda

Matilda

1996
×
★★½
Edit this entry  
03
Alice in Borderland

Alice in Borderland

2014
×
Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
(OO)

(OO)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man

The Man

2005
×
★★
Edit this entry  
03
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo

Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo

2016
×
Edit this entry  
15
Mostly Ghostly: Have You Met My Ghoulfriend?

Mostly Ghostly: Have You Met My Ghoulfriend?

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Nevertheless,

Nevertheless,

2021
×
Edit this entry  
09
She's All That

She's All That

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★
Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
Edit this entry  
09
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★½
Edit this entry  
02
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Revengers

Tokyo Revengers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am All Girls

I Am All Girls

2021
×
Read the review Edit this entry