Sort by

Matthew has logged 227 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Metallica: Through the Never

Metallica: Through the Never

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monty Python: Live (Mostly)

Monty Python: Live (Mostly)

2014
×
Edit this entry  
16
Braindead

Braindead

1992
×
★★½
Edit this entry  
16
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★★
Read prior review Edit this entry  
09
Sabotage

Sabotage

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Series 7: The Contenders

Series 7: The Contenders

2001
×
★★
Edit this entry  
02
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
½
Edit this entry  
30
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dean Spanley

Dean Spanley

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Katalin Varga

Katalin Varga

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Cruise of the Gods

Cruise of the Gods

2002
×
★★
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jerry Springer: The Opera

Jerry Springer: The Opera

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wild Blue Yonder

The Wild Blue Yonder

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
City of Men

City of Men

2007
×
★½
Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Freakonomics

Freakonomics

2010
×
★★
Edit this entry  
16
The Double

The Double

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
Read the review Edit this entry