Sort by

ale has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manic

Manic

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
May

May

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Crush

The Crush

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Down in the Valley

Down in the Valley

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Upside

The Upside

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Realm

Realm

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Every Day

Every Day

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tracey Fragments

The Tracey Fragments

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psychout for Murder

Psychout for Murder

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry