Sort by

prince johnny has logged 78 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
17
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
The Apparition

The Apparition

2012
×
½
Edit this entry  
10
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★½
Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry