Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inside

Inside

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Call

The Call

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Edit this entry  
23
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vivarium

Vivarium

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry