John has logged 409 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Great Scout & Cathouse Thursday

The Great Scout & Cathouse Thursday

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spikes Gang

The Spikes Gang

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
26
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Money Movers

Money Movers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge

Knowing Me, Knowing Yule with Alan Partridge

1995
×
Edit this entry  
25
A Midnight Clear

A Midnight Clear

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Stripper

The Stripper

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Education

Education

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Five Branded Women

Five Branded Women

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ice Cold in Alex

Ice Cold in Alex

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WUSA

WUSA

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight's Last Gleaming

Twilight's Last Gleaming

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Buffalo Running

Buffalo Running

1883
×
★★★
Edit this entry  
12
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
A High Wind in Jamaica

A High Wind in Jamaica

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Too Late the Hero

Too Late the Hero

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scalawag

Scalawag

1973
×
Read the review Edit this entry  
05
The Grissom Gang

The Grissom Gang

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Sunset

The Last Sunset

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Maradona by Kusturica

Maradona by Kusturica

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Good Lord Bird

The Good Lord Bird

2020
×
Edit this entry