John has logged 27 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Maradona by Kusturica

Maradona by Kusturica

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Good Lord Bird

The Good Lord Bird

2020
×
Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bravados

The Bravados

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lolly-Madonna XXX

Lolly-Madonna XXX

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Offence

The Offence

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Tin Star

The Tin Star

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry