RSS feed for Sebastian
  • Hacksaw Ridge

    Hacksaw Ridge

    ★★★

    The Wilhelm Scream in an anti war movie... sorry guys. 
    The movie is a cinematic masterpiece  but the intensity of pathos and the final scenes ruined it for me.

  • The Magnificent Seven

    The Magnificent Seven

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Bad guy does bad things because he is bad. Dies in the end.

    Disappointed.

  • Midnight Special

    Midnight Special

    ★★★★

    Wonderfully slow.

  • Rammstein: Paris

    Rammstein: Paris

    ★★★★

    Live is live.
    This is not even close. But as close as a movie can get.

  • TRON: Legacy

    TRON: Legacy

    ★★½

    Very convincing style, great sound mixing and soundtrack.
    Storywise quite a disappointment.

  • Kubo and the Two Strings

    Kubo and the Two Strings

    ★★★★

    Watched it with the kids. Visually very impressive. Very entertaining family movie if your kids can handle some darker scene with flying witches.

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★½

    Just gets better with every rewatch.

  • Fury

    Fury

    ★★

    I watched this mainly because it was on of the few Prime UHD films on Amazon Video. What started as an emotional war movie with a focus on all the dirty faces of war turned into a mindless action movie cliche showdown. Two genres that should not get mixed up.

  • Legend

    Legend

    ★★½

    1 point for each Tom Hardy. 
    1 for Emily Browning.


    -0.5 for the rest.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★

    The slowest and most atmospheric Coen Brothers Movie. A movie for a certain mood.

  • Atomic: Living in Dread and Promise

    Atomic: Living in Dread and Promise

    ★★★

    The movie did not quite get me. But the soundtrack by mogwai (performed live in Berlin) was a blast!

  • Dune

    Dune

    ★★★

    3 stars, ...because it's a classic.