luc has logged 280 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tournament

The Tournament

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In & Out

In & Out

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gerry

Gerry

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★½
Edit this entry  
16
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Holidate

Holidate

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry