Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Man

Dead Man

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Empire Records

Empire Records

1995
×
Edit this entry  
11
Blue in the Face

Blue in the Face

1995
×
Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
31
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rubber

Rubber

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry