Sort by

luuuukeseven has logged 242 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jump In!

Jump In!

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Grand Prix

Grand Prix

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Number 23

The Number 23

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Babysitter's a Vampire

My Babysitter's a Vampire

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In Balanchine's Classroom

In Balanchine's Classroom

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fire Music

Fire Music

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry