nikki has logged 128 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Nikita

Little Nikita

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★½
Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Story of Diana

The Story of Diana

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Edit this entry  
03
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry