• The Girl Who Killed Her Parents

  • The Boy Who Killed My Parents

    ★½

  • Squid Game

    ★½

  • Last Night in Soho

    ★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • Fate/stay night: Heaven's Feel III. Spring Song

    ★★★★★

  • ViihTube: Amiga do Inimigo

    ½

  • An Afternoon at the Cinematheque

  • Mulan

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ½

  • Watchmen

  • Jojo Rabbit

    ★★

  • The Platform

    ★½

  • Joker

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Brightburn

    ★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Shazam!

    ★★½

  • Us

    ★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

    ★★★★★

  • Glass

    ★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Vice

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Dragon Ball Super: Broly

    ★½

  • Bird Box

    ★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Green Book

    ★★★

  • Beautiful Boy

    ★★½

  • The Predator

    ★½

  • At Eternity's Gate

    ★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • A Land Imagined

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

  • Incredibles 2

  • Action Point

  • Burning

    ★★★★

  • Asako I & II

    ★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★½

  • Border

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Bao

  • Grass

    ★★★½

  • Love, Simon

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★

  • Minding the Gap

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Forgotten

    ★★★½

  • Wonder