Pedro has logged 104 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
27
First Blood

First Blood

1982
×
Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Edit this entry  
13
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
ViihTube: Amiga do Inimigo

ViihTube: Amiga do Inimigo

2020
×
½
Edit this entry  
14
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
06
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★
Edit this entry  
03
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
O Cárcere e a Rua

O Cárcere e a Rua

2004
×
Edit this entry  
09
The Prisoner of the Iron Bars

The Prisoner of the Iron Bars

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Joke

The Joke

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★
Edit this entry  
01
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
An Afternoon at the Cinematheque

An Afternoon at the Cinematheque

2020
×
Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Promised Land

The Promised Land

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
Edit this entry  
16
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Edit this entry