Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hair

Hair

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★½
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scream

Scream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creating The Queen's Gambit

Creating The Queen's Gambit

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★½
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry