Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
anni

anni

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for anni
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • anni’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by anni 19 Apr 2022

    my mind is so burnt i almost started actually crying of laughter at the like 4 minute long scene with the 2 rocks

  • True Romance

    True Romance 1993

    ★★★ Watched by anni 14 Apr 2022

    Christian slater more like christian slayer

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Rewatched by anni 12 Mar 2022

    im so sorry for everyone who doesn’t like battinson. I’m sorry you’re so fucking dumb and ugly

  • Scream

    Scream 2022

    ★★½ Watched by anni 23 Feb 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    deweys death pissed me off so bad you cant be serious. as did the entirity of sams character. on the bright side i got to see sidney prescott who is my mother and i loved mindy so 2.5 stars

  • Halloween Kills

    Halloween Kills 2021

    ★★ Watched by anni 31 Oct 2021

    when he put his mask back on i knew it was over for all of them

  • Paddington

    Paddington 2014

    ★★★★ Watched by anni 28 Feb 2021

    my comfort little cgi bear

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie 2021

    ★½ Watched by anni 05 Feb 2021

    too long and self-indulgent but at least the performances are good

  • The VelociPastor

    The VelociPastor 2018

    ★ Watched by anni 28 Jan 2021

    as soon as i saw “VFX: Car on Fire” i knew i was about to witness a masterpiece

  • Battle Royale

    Battle Royale 2000

    ★★★★½ Watched by anni 19 Jan 2021

    the blueprint

  • Dune

    Dune 1984

    ★½ Watched by anni 16 Jan 2021

    1.5 star for kyle maclachlan

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me 1992

    ★★★★★ Rewatched by anni 13 Jan 2021

    “Your Laura disappeared. It’s just me now.” </3

  • Creating The Queen's Gambit

    Creating The Queen's Gambit 2021

    Watched by anni 13 Jan 2021 1

    i just really love anya taylor-joy

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12

Review Tags

3
  • in theaters
  • with ameera
  • with friends
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro