Vicentini has logged 576 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pope Francis: A Man of His Word

Pope Francis: A Man of His Word

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Edit this entry  
07
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
Edit this entry  
04
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Predator

The Predator

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
Edit this entry  
21
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry