Vicentini has logged 35 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Edit this entry  
25
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Green Screen Gringo

Green Screen Gringo

2016
×
Edit this entry  
13
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Peões

Peões

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Santiago

Santiago

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Amistad

Amistad

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
1941

1941

1979
×
★★
Edit this entry  
01
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry