Vicentini has logged 774 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sense8: Amor Vincit Omnia

Sense8: Amor Vincit Omnia

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
Edit this entry  
18
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
Edit this entry  
18
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
Edit this entry  
18
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★½
Edit this entry  
09
Sense8: Creating the World

Sense8: Creating the World

2015
×
Edit this entry