Vicentini has logged 67 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Chadwick Boseman: Portrait of an Artist

Chadwick Boseman: Portrait of an Artist

2021
×
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
26
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Demons

The Demons

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★
Edit this entry  
20
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Swordsman

The Swordsman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Meeting People Is Easy

Meeting People Is Easy

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Protector

The Protector

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thom Yorke - From The Basement

Thom Yorke - From The Basement

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don Javier

Don Javier

×
Read prior review Edit this entry  
09
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry