Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Kill List

Kill List

2011
×
★★
Edit this entry  
02
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Gift

The Gift

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
Edit this entry  
25
Censor

Censor

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pay the Ghost

Pay the Ghost

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★½
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★½
Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry