RSS feed for Lyall

Lyall has logged 66 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Machete

Machete

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Believer

The Believer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Captive State

Captive State

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Headshot

Headshot

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Edit this entry