Highest rated films

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • The Neon Demon

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Don't Breathe

    ★★★★½

  • Deepwater Horizon

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • American History X

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • The Pianist

    ★★★★½

  • Super 8

    ★★★★½

  • Gran Torino

    ★★★★½

  • The Gift

    ★★★★½

  • Mr. Nobody

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

10 Cloverfield Lane

May 7

Last Film

Southpaw

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
64 films
Thriller
56 films
Action
33 films
Horror
30 films
Mystery
26 films
Crime
24 films
Sci Fi
23 films
Comedy
17 films
Adventure
16 films
Fantasy
10 films
USA
96 films
UK
28 films
France
11 films
Canada
11 films
Germany
10 films
Australia
4 films
China
4 films
Hong Kong
3 films
Denmark
2 films
Ireland
2 films
English
114 films
French
9 films
Russian
7 films
German
6 films
Spanish
5 films
Arabic
4 films
Romanian
3 films
Cantonese
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 58

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Landmine Goes Click
Average weighted rating:

2.8

Films Lyall watched in 2016

  • Southpaw
  • Demolition
  • High-Rise
  • Inferno
  • Blair Witch
  • I Am Not a Serial Killer
  • The Accountant
  • Deepwater Horizon
  • Train to Busan
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Magnificent Seven
  • Sully
  • In Bruges
  • Wiener-Dog
  • Donnie Darko
  • Snowden
  • Suicide Squad
  • Don't Breathe
  • War Dogs
  • Hell or High Water
  • A Clockwork Orange
  • Hush
  • Jason Bourne
  • The Infiltrator
  • Sausage Party
  • Lights Out
  • Nerve
  • Star Trek Beyond
  • Swiss Army Man
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Purge: Election Year
  • Blood Father
  • There Will Be Blood
  • Blade Runner
  • The Ones Below
  • Fury
  • Jacob's Ladder
  • The Shallows
  • Our Kind of Traitor
  • The Sacrament
  • Kingsglaive: Final Fantasy XV
  • Landmine Goes Click
  • Captain America: Civil War
  • The Neon Demon
  • The Nice Guys
  • Stay
  • American Mary
  • The Lobster
  • Imperium
  • Now You See Me 2
  • Her
  • Bastille Day
  • Money Monster
  • Ratchet & Clank
  • The Social Network
  • Maggie
  • Southbound
  • Detachment
  • Super 8
  • Son of Saul
  • The Blair Witch Project
  • The Pianist
  • Red Dragon
  • Session 9
  • Hardcore Henry
  • Frequencies
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • A History of Violence
  • Blade: Trinity
  • Fright Night
  • Blade II
  • Blade
  • Green Room
  • Mr. Nobody
  • Bronson
  • Only God Forgives
  • Hunger
  • The Grand Budapest Hotel
  • Spotlight
  • Jarhead
  • Monsters
  • The Woman in Black
  • Another Earth
  • The Illusionist
  • Allegiant
  • Z for Zachariah
  • Takers
  • Eye in the Sky
  • Midnight Special
  • The Taking of Deborah Logan
  • Grimsby
  • Brick
  • Gran Torino
  • The Thing
  • Emelie
  • Savages
  • Unbreakable
  • London Has Fallen
  • Beasts of No Nation
  • The Last King of Scotland
  • American History X
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • The Place Beyond the Pines
  • United 93
  • Enemy
  • The Gift
  • Zootopia
  • Triple 9
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • The Witch
  • Whiplash
  • Orphan
  • The Trust
  • The Invitation
  • 10 Cloverfield Lane

World Map

Highly rated films Lyall is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • 13th
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • I Am Not Your Negro

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more