Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 158 Films watched
  • 13.2 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Everest

Jan 2

Most Watched

Sing Street

twice

Last Film

Stronger

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
69 films
Action
66 films
Thriller
58 films
Sci Fi
47 films
Adventure
40 films
Comedy
32 films
Crime
31 films
Horror
30 films
Mystery
16 films
Fantasy
15 films
USA
133 films
UK
39 films
Canada
14 films
Germany
12 films
France
7 films
Japan
7 films
Australia
6 films
Hong Kong
5 films
New Zealand
4 films
Spain
4 films
English
154 films
Spanish
18 films
German
11 films
Italian
9 films
Japanese
8 films
French
8 films
Russian
7 films
Portuguese
4 films
Swedish
4 films
Arabic
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 79 Added 155

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Assassin's Creed
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

We Still Steal the Old Way
Average weighted rating:

2.8

Films Lyall watched in 2017

  • Stronger
  • It
  • Back to the Future Part III
  • Mayhem
  • The Big Sick
  • American Made
  • Dunkirk
  • Back to the Future Part II
  • mother!
  • Star Wars
  • Back to the Future
  • The Stanford Prison Experiment
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Tiger House
  • American Assassin
  • The Show
  • Logan Lucky
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Killing Ground
  • Wind River
  • Good Time
  • Atomic Blonde
  • Jigsaw
  • Bone Tomahawk
  • Brawl in Cell Block 99
  • I Am a Hero
  • War for the Planet of the Apes
  • Gerald's Game
  • Blade Runner 2049
  • Miracle Mile
  • Cult of Chucky
  • Spider-Man: Homecoming
  • O Brother, Where Art Thou?
  • The Royal Tenenbaums
  • Heat
  • (500) Days of Summer
  • A Ghost Story
  • Cast Away
  • The Darjeeling Limited
  • Baby Driver
  • What We Do in the Shadows
  • Independence Day
  • Moonrise Kingdom
  • Jurassic Park III
  • Dust
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • It Comes at Night
  • Forrest Gump
  • Wonder Woman
  • The Hitman's Bodyguard
  • This Is the End
  • Misery
  • Megan Leavey
  • Collide
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Neighbors
  • Goodnight Mommy
  • Kick-Ass 2
  • Kick-Ass
  • He Never Died
  • Captain Fantastic
  • Drone
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Blue Ruin
  • The Hunter's Prayer
  • Alien: Covenant
  • Phoenix Forgotten
  • Spirited Away
  • Tyrannosaur
  • Dead Man's Shoes
  • Insomnia
  • Zygote
  • Firebase
  • Rakka
  • Ghost in the Shell
  • Free Fire
  • My Neighbor Totoro
  • Okja
  • Moana
  • Black Swan
  • Kong: Skull Island
  • A Cure for Wellness
  • Life
  • The Belko Experiment
  • Logan
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Wolverine
  • X-Men: First Class
  • X-Men Origins: Wolverine
  • X-Men: The Last Stand
  • X2
  • X-Men
  • John Wick: Chapter 2
  • The Lego Batman Movie
  • T2 Trainspotting
  • Steve Jobs
  • Predator
  • Ouija: Origin of Evil
  • The Fate of the Furious
  • Fish Tank
  • Frank
  • Apocalypto
  • Into the Wild
  • Silence
  • RockNRolla
  • Furious 7
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Morgan
  • We Still Steal the Old Way
  • Signs
  • Personal Shopper
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Hidden Figures
  • Queen of Katwe
  • Mine
  • Passengers
  • Split
  • Sing Street
  • Pet
  • Paterson
  • Patriots Day
  • Fences
  • Assassin's Creed
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • Get Out
  • Fight Club
  • Kubo and the Two Strings
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Lion
  • Doctor Strange
  • Moonlight
  • Nocturnal Animals
  • Hacksaw Ridge
  • Arrival
  • Swiss Army Man
  • Brotherhood
  • Manchester by the Sea
  • Fantastic Mr. Fox
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Big Lebowski
  • The Girl with All the Gifts
  • The Perks of Being a Wallflower
  • La La Land
  • American Honey
  • Sing Street
  • Terminator Genisys
  • Terminator Salvation
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • Everest

World Map

Highly rated films Lyall is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Call Me by Your Name

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more