Highest rated films

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Searching

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 156 Films watched
  • 13 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Castaway on the Moon

Jan 1

Last Film

Sucker Punch

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
68 films
Thriller
55 films
Action
53 films
Comedy
45 films
Adventure
35 films
Sci Fi
30 films
Crime
29 films
Horror
29 films
Mystery
21 films
Fantasy
15 films
USA
125 films
UK
33 films
France
15 films
Canada
10 films
Germany
9 films
China
8 films
South Korea
7 films
Japan
4 films
Ireland
4 films
New Zealand
3 films
English
146 films
French
15 films
Spanish
12 films
German
11 films
Korean
9 films
Chinese
7 films
Russian
6 films
Japanese
5 films
Italian
5 films
Arabic
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 94 Added 203

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Taxi Driver
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Pixels
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Do You Trust this Computer?
Average weighted rating:

3.4

Films Lyall watched in 2018

  • Sucker Punch
  • Eighth Grade
  • Incredibles 2
  • Lord of War
  • Bird Box
  • First Man
  • The Nightmare Before Christmas
  • Home Alone
  • Bad Times at the El Royale
  • Halloween
  • The House That Jack Built
  • Searching
  • Cam
  • Unfriended: Dark Web
  • The Meg
  • Venom
  • The Equalizer 2
  • Incendies
  • Blindspotting
  • Mission: Impossible - Fallout
  • BlacKkKlansman
  • The Night Comes for Us
  • The Borderlands
  • Sorry to Bother You
  • Ant-Man and the Wasp
  • Hotel Artemis
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The First Purge
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Mandy
  • Skyscraper
  • Solo: A Star Wars Story
  • Ingrid Goes West
  • Hereditary
  • Irreversible
  • American Animals
  • Upgrade
  • Tag
  • Deadpool 2
  • First Reformed
  • Avengers: Infinity War
  • Taxi Driver
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Bo Burnham: What.
  • Bo Burnham: Words, Words, Words
  • The Strangers: Prey at Night
  • Event Horizon
  • A Serious Man
  • Rampage
  • Isle of Dogs
  • A Quiet Place
  • Downrange
  • Ready Player One
  • Inside Llewyn Davis
  • ParaNorman
  • Pacific Rim: Uprising
  • Do You Trust this Computer?
  • Defiance
  • Tomb Raider
  • Halloween
  • They Live
  • Eagle vs Shark
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Evil Genius
  • Bolt
  • The Incredible Hulk
  • Slow West
  • Fargo
  • Surrogates
  • Boy
  • Game Night
  • Spy
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Lost in Translation
  • Creep 2
  • Creep
  • Black Panther
  • Constantine
  • Bomb City
  • The Ritual
  • Robot & Frank
  • Six Shooter
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Hobo with a Shotgun
  • Superbad
  • You Were Never Really Here
  • Better Watch Out
  • 12 Strong
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Molly's Game
  • Mission: Impossible
  • Dogtooth
  • The Commuter
  • Bloody Sunday
  • Columbus
  • Fifty Dead Men Walking
  • The Rock
  • Tragedy Girls
  • Carnage
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Memories of Murder
  • The Yellow Sea
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Annihilation
  • The Death of Stalin
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Terror Live
  • Mother
  • I, Tonya
  • Justice League
  • The Disaster Artist
  • The Room
  • The Shape of Water
  • Lady Bird
  • Pixels
  • The Wailing
  • Darkest Hour
  • The Chaser
  • Brigsby Bear
  • The Incredibles
  • Tangled
  • Brave
  • Palo Alto
  • Walking Out
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Mom and Dad
  • Murder on the Orient Express
  • Coco
  • The Florida Project
  • The Cloverfield Paradox
  • Mulholland Drive
  • Outrage
  • Eddie the Eagle
  • Suburbicon
  • Only the Brave
  • Rush Hour
  • The Void
  • '71
  • Sweet Virginia
  • Maze
  • Thor: Ragnarok
  • Last Flag Flying
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Survivalist
  • Raw
  • Happy Death Day
  • Escape from New York
  • Berlin Syndrome
  • The Reluctant Fundamentalist
  • The Foreigner
  • Castaway on the Moon

World Map

Highly rated films Lyall is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more