Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • Shame

    ★★★★★

  • Thunder Road

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★★

  • Threads

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

  • Gangs of New York

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 120 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Step Brothers

Jan 1

Most Watched

Bo Burnham: Make Happy

twice

Last Film

Skyfall

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
57 films
Thriller
42 films
Comedy
36 films
Action
32 films
Horror
26 films
Sci Fi
23 films
Adventure
22 films
Crime
20 films
Mystery
12 films
Music
8 films
USA
101 films
UK
30 films
Canada
10 films
France
7 films
China
4 films
Australia
3 films
Germany
3 films
Belgium
2 films
Ireland
2 films
Italy
2 films
English
120 films
Spanish
16 films
French
8 films
Italian
7 films
Russian
7 films
Chinese
4 films
Japanese
4 films
German
4 films
Irish
2 films
Czech
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 63 Added 96

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Black Christmas
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Down Terrace
Average weighted rating:

3.4

Films Lyall watched in 2019

  • Skyfall
  • Casino Royale
  • Spies in Disguise
  • The Aeronauts
  • Marriage Story
  • The Lighthouse
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Watchmen
  • Harry Brown
  • Dragged Across Concrete
  • Black Christmas
  • The Descent
  • Knives Out
  • Down Terrace
  • 21 Bridges
  • Angel Has Fallen
  • Ford v Ferrari
  • Official Secrets
  • Luce
  • Green Book
  • Under the Silver Lake
  • The Peanut Butter Falcon
  • Doctor Sleep
  • Terminator: Dark Fate
  • Snatch
  • Zombieland: Double Tap
  • Little Monsters
  • The Angels' Share
  • Zombieland
  • Good Will Hunting
  • Burning
  • Gangs of New York
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Day Shall Come
  • Midsommar
  • Parasite
  • Joker
  • Stuber
  • Threads
  • Ready or Not
  • Toy Story 4
  • 3:10 to Yuma
  • Bloodline
  • Ad Astra
  • The Babysitter
  • Haunt
  • Hustlers
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Blinded by the Light
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Dark Phoenix
  • The Perfection
  • Good Boys
  • Assassination Nation
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Brightburn
  • Machete Kills
  • The Departed
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • We Need to Talk About Kevin
  • Machete
  • Avengers: Endgame
  • The Greatest Showman
  • Walk the Line
  • Yesterday
  • Lake Mungo
  • The Believer
  • Shazam!
  • The Lion King
  • Lars and the Real Girl
  • Apollo 11
  • Captain Marvel
  • Alita: Battle Angel
  • The Beach Bum
  • Spider-Man: Far from Home
  • Child's Play
  • Apocalypse Now
  • Rocketman
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Ma
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Chernobyl
  • Captive State
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Saving Private Ryan
  • Thunder Road
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Climax
  • Happy Death Day 2U
  • Widows
  • High Life
  • Wild Rose
  • Headshot
  • Glass
  • Escape Room
  • Ralph Breaks the Internet
  • Pet Sematary
  • Aquaman
  • A Scanner Darkly
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Us
  • Triple Frontier
  • Prospect
  • Free Solo
  • Bohemian Rhapsody
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Necktie
  • The Favourite
  • Mortal Engines
  • Overlord
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Velvet Buzzsaw
  • A Private War
  • Léon: The Professional
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Shame
  • Black '47
  • Spring Breakers
  • Step Brothers

World Map

Highly rated films Lyall is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Little Women

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more