Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Extraction

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • The Way Back

    ★★★½

  • Unorthodox

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • The Nightingale

    ★★★★½

  • I, Daniel Blake

    ★★★★½

  • Daniel Sloss: Live Shows

    ★★★★½

  • Daniel Sloss: X

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Spectre

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 10.1 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Spectre

Jan 1

Last Film

Polar

Jul 1

Genres, Countries & Languages

Drama
39 films
Comedy
32 films
Thriller
26 films
Action
19 films
Crime
17 films
Horror
13 films
Sci Fi
9 films
Adventure
9 films
Romance
5 films
War
4 films
USA
51 films
UK
16 films
Germany
7 films
Canada
5 films
Ireland
4 films
Belgium
4 films
New Zealand
3 films
Australia
3 films
Denmark
3 films
Sweden
2 films
English
70 films
Spanish
11 films
German
7 films
Italian
5 films
French
4 films
Korean
2 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Yiddish
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 38 Added 44

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Polar
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Daniel Sloss: X
Average weighted rating:

4.3

Films Lyall watched in 2020

  • Polar
  • The Big Short
  • The King of Staten Island
  • The Platform
  • If Beale Street Could Talk
  • Becky
  • The Salvation
  • True Grit
  • Happy Gilmore
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Punch-Drunk Love
  • Monos
  • Booksmart
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Detroit
  • The Lovebirds
  • Happy New Year, Colin Burstead
  • Falling Down
  • Men in Black 3
  • Men in Black II
  • Possum
  • Mississippi Grind
  • Severance
  • Room
  • Men in Black
  • Tropic Thunder
  • I, Daniel Blake
  • Sightseers
  • Unorthodox
  • Bad Education
  • Extraction
  • Extra Ordinary
  • Bad Boys for Life
  • Bad Boys II
  • Bad Boys
  • Hail, Caesar!
  • Honey Boy
  • Short Term 12
  • True History of the Kelly Gang
  • Just Mercy
  • Dark Waters
  • Underwater
  • The Good Liar
  • Adopt a Highway
  • Vivarium
  • The Way Back
  • The Gentlemen
  • Onward
  • The Invisible Man
  • The Hunt
  • Bad Genius
  • Daniel Sloss: X
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Color Out of Space
  • Richard Jewell
  • Guns Akimbo
  • Waves
  • Sonic the Hedgehog
  • Come to Daddy
  • Parasite
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Splinter
  • Queen & Slim
  • Journey's End
  • Uncut Gems
  • 1917
  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer
  • The Nightingale
  • Jojo Rabbit
  • Crawl
  • Spectre

World Map

Highly rated films Lyall is yet to see

  • Hamilton
  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Disclosure
  • Happiness Continues
  • Whitmer Thomas: The Golden One

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more